III Festiwal lampionów chińskich w Łazienkach Królewskich

W sobotę 2 sierpnia o godzinie 21:00 w Łazienkach Królewskich, uroczystym otwarciem Ogrodu Chińskiego, zainaugurujemy III Festiwal Lampionów. Do końca września będzie można podziwiać udekorowaną kolorowymi lampionami Aleję Chińską. Festiwal będzie obfitował w wydarzenia kulturalne i edukacyjne.

Już po raz trzeci w Łazienkach Królewskich prezentujemy Festiwal Lampionów, promując sztukę i architekturę chińską. Przypominamy tym samym o umiłowaniu króla Stanisława Augusta, który gromadził dzieła sztuki chińskiej, do stylu chinoiserie.

W 1780 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta dawna droga wilanowska w Łazienkach przekształcona została w Aleję Chińską. Na skrzyżowaniu z Promenadą królewską wzniesiono wtedy stylowy most chiński, którego fundamenty odkryli archeolodzy w 2012 roku. W pobliżu tego miejsca przy Alei Chińskiej, wzdłuż strumienia, zlokalizowano nowy Ogród Chiński. 2 sierpnia o 21.00 uroczyście otworzymy go dla Zwiedzających. Uroczystość uświetni występ zespołu tradycyjnej Opery pekińskiej z miasta Heiliongjing. Spektakle odbędą się również 2 sierpnia o godzinie 12:00 w Amfiteatrze, 3 sierpnia o godzinie 11:00 i 17:00 w Ogrodzie Chińskim oraz 4 sierpnia o godzinie 19:00 w Teatrze Stanisławowskim.

III Festiwal Lampionów będzie obfitował również w wydarzenia edukacyjne dla dorosłych, młodzieży oraz rodzin z dziećmi. Będą to m.in.: warsztaty gigongu, ceremonie parzenia herbaty, warsztaty używania laki azjatyckiej, spotkania z kulturą symboliczną Chin oraz warsztaty kaligrafii. Wszystkich Gości zachęcamy do rodzinnych spacerów zfestiwalową mapką Lwy, smoki, feniksy. Szlakiem chińskim przez Łazienki Królewskie, dostępną w kasach Muzeum.  Szczegółowy program wydarzeń edukacyjnych podczas Festiwalu znajda Państwo tutaj.

Przez cały okres trwania Festiwalu Lampionów będzie można również spacerować najdłuższą w ogrodach Łazienek Królewskich, udekorowaną lampionami, stylową Aleją Chińską. Polecamy zwłaszcza wieczorne spacery, kiedy Aleja będzie rozświetlona magicznym blaskiem lampionów aż do godziny 23:00.

Festiwalowi Lampionów będzie towarzyszyć wystawa Chinoiserie w Łazienkach Królewskich, którą do końca września będzie można oglądać w Galerii Plenerowej przy Alei Chińskiej od strony ul. Agrykoli. Na wystawie zaprezentowane będą dzieła sztuki „chinoiserie” z XVIII-wiecznych zbiorów Muzeum, pochodzące zarówno z wystroju i wyposażenia wnętrz, elementów architektonicznych jak i ogrodowych. Fotografiom na 15 planszach towarzyszy esej dr Izabeli Kopani – autorki pracy naukowej Rzeczy – Ogrody – Wyobrażenia. Chiny w kulturze Rzeczypospolitej czasów Stanisława Augusta.

Powstanie nowego Ogrodu Chińskiego w Łazienkach jest możliwe dzięki finansowemu wsparciu firm KGHM Polska Miedź oraz China Minmetals Corporation, członków Klubu Mecenasów Muzeum, uhonorowanych w tym roku nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja Chińsko-Polskiej Wymiany Gospodarczej i Kulturalnej Sinopol udzieliła pomocy organizacyjnej i pośredniczyła w realizacji całego projektu. Muzeum Księcia Gonga w Pekinie, partner Łazienek uczestniczący w międzynarodowym projekcie Ogrody Światła, dostarczyło wszystkie elementy architektoniczne tworzące Ogród Chiński – polichromowaną drewnianą altanę i pawilon, kamienny most, dwa lwy strzegące wejścia oraz marmurowe latarnie. Wszystkie elementy ogrodu wykonane zostały przez chińskich rzemieślników, zgodnie ze starym rzemiosłem i obyczajami, z materiałów w całości przywiezionych z Chin. Ogród Chiński został zaprojektowany przez prof. Edwarda Bartmana oraz Pawła Bartmana.

Patronem medialnym III Festiwalu lampionów jest magazyn Piękno&pasje.

Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są na Facebooku pod adresem:https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie i na Instagramie: http://instagram.com/LazienkiMuzeum .

LG

Postawiłem sobie za cel pokazanie pozytywnej strony Warszawy. Jestem aktywnym jej mieszkańcem w sferze artystycznej. Wszystkie posty, które wrzucam są subiektywne - to po prostu wydarzenia, na które chciałbym iść, oraz informacje które uważam za istotne. Jeśli masz jakieś pytania, to zachęcam do kontaktu.
LG

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.