Jak chronić zwierzaki przed upałami

Jak chronić zwierzaki przed upałami
fot. Wikipedia Commons

Lato zbliża się do nas coraz większymi krokami. Warto więc uświadomić sobie, że wysoka temperatura powoduje zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa czworonogów. Dlatego musimy chronić naszych pupili przed przegrzaniem, udarem słonecznym, poparzeniem skóry i innymi konsekwencjami upałów.

Upały w podobny sposób dokuczają ludziom i zwierzętom Upały w podobny sposób dokuczają ludziom i zwierzętom Źródło: Shutterstock
Upały dokuczają zwierzętom w takim samym, a czasem nawet większym stopniu, jak ludziom. Niestety czworonogi nie zawsze są świadome niektórych zagrożeń. Dlatego odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo spoczywa na opiekunach, którzy powinni odpowiednio zadbać o swoich podopiecznych. Problem oparzeń dotyczy przede wszystkim tych czworonogów, które posiadają znikome owłosienie lub w ogóle nie mają futerka, jak na przykład koty rasy sfinks. Poza tym na niebezpieczeństwa związane z upałem narażone są także najmłodsze i najstarsze zwierzęta oraz wszystkie psy i koty cierpiące na chroniczne choroby. Dlatego trzeba pomóc im przetrwać ten trudny dla nich okres.

Ukojenie w upalny dzień może przynieść na przykład bandana chłodząca lub chłodzący wkład do legowiska dla psa czy też kota.

Najważniejsze jest zapewnienie czworonogom miejsca w cieniu i stałego dostępu do świeżej wody. Ponadto nie należy zabierać psów na spacery w porze największych upałów. Najlepiej wychodzić z nimi na dwór wczesnym rankiem lub późnym wieczorem po zachodzie słońca. Na spacer warto zabrać ze sobą wodę w wygodnym poidełku. W ciągu dnia nie powinno się także przymuszać czworonogów do zabawy i zbędnej aktywności fizycznej. Oczywiście w przypadku przewożenia zwierząt samochodem, nigdy nie wolno zostawiać ich samych w zamkniętym aucie, nawet na kilka minut. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów problemów ze zdrowiem u czworonoga w upalny dzień, należy niezwłocznie zawieźć cierpiącego psa lub kota do weterynarza. Najgroźniejszymi symptomami świadczącymi o złym stanie zdrowia i odwodnieniu zwierzaka są: nadmierne pocenie się, problemy z oddychaniem, przyspieszone tętno, oszołomienie, problemy z poruszaniem, wymioty oraz występująca w skrajnych przypadkach utrata przytomności.

LG

LG

Postawiłem sobie za cel pokazanie Warszawy z tej pozytywnej strony. Jestem aktywnym jej mieszkańcem w sferze artystycznej. Jeśli masz jakieś pytania, to zachęcam do kontaktu.
LG

Latest posts by LG (see all)

Komentarze