Nowe miejsce – muzeum Sue Ryder w Warszawie

Nowe miejsce - muzeum Sue Ryder w Warszawie
fot. Fundacja Sue Ryder

W poniedziałek w Warszawie otwarto nowe muzeum, poświęcone brytyjskiej filantropce i przyjaciółce Polski – Sue Ryder.

Sue Ryder w wieku 16 lat wstąpiła do Korpusu Pierwszej Pomocy Pielęgniarskiej, funkcjonującego przy dowództwie Kierownictwa Operacji Specjalnych – słynnym SOE. Przydzielono ją do polskiej sekcji. Pracowała w bazie, w której szkolono cichociemnych.

Sue założyła fundację charytatywną w hołdzie ofiarom II wojny światowej. Liczy ona ponad 100 ośrodków pomocy dla osób chorych funkcjonujących w kilkudziesięcie krajach, z czego ponad 30 w Polsce – pierwsze powstały w latach 50. Po dziś dzień w naszym kraju działa ich ponad 13. W 1957 roku Sue Ryder została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Wybrała tytuł „Lady Ryder of Warsaw”.

Kurator wystawy Jolanta Pol powiedziała, że Sue Ryder była tytanem pracy, osobą, która całe życie poświęciła chorym, cierpiącym. Muzeum Sue Ryder przy pl. Unii Lubelskiej 2 można odwiedzać w poniedziałki, wtorki i środy – od godz. 10 do 18. Wstęp jest wolny.

LG

Postawiłem sobie za cel pokazanie pozytywnej strony Warszawy. Jestem aktywnym jej mieszkańcem w sferze artystycznej. Wszystkie posty, które wrzucam są subiektywne - to po prostu wydarzenia, na które chciałbym iść, oraz informacje które uważam za istotne. Jeśli masz jakieś pytania, to zachęcam do kontaktu.
LG

Komentarze