Otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej

Otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej

Wzniesienie Świątyni ku czci Opatrzności Bożej, będącej wotum za Konstytucję 3 Maja uchwalili jeszcze w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego. Budowa Świątyni nie była jednak możliwa z powodu rozbiorów, a potem II wojny i wreszcie sprzeciwu władz komunistycznych. Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia Świątyni wystąpił w 1989 roku ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w maju 2002 r., a prace budowlane ruszyły w lutym 2003 r.

Podczas niedawnego spotkania z dziennikarzami w Centrum Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że udostępnienie Świątyni wiernym to moment historyczny, gdyż całe pokolenia oczekiwały na to wydarzenie, które będzie miało miejsce 11 listopada, dokładnie 225 lat po obietnicy rozpoczęcia budowy Świątyni złożonej przez Sejm Czteroletni.

„Wejdziemy do świątyni w takim stanie, że można sprawować Eucharystię, a równocześnie będziemy dalej budować, upiększać, sakralizować świątynię w jej wnętrzu” – powiedział metropolita warszawski.

11 listopada 2016 r. w Wilanowie odbędzie się uroczystość, podczas której otwarta zostanie Świątynia Opatrzności Bożej. Program uroczystości:

9.00-10.00 Msza Święta z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej
10.15 Rozdanie pamiątkowych medali z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medali Zasłużonego Darczyńcy przybyłym Ofiarodawcom
12.00-13.00 Msza Święta z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej
13.15 Rozdanie pamiątkowych medali z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medali Zasłużonego Darczyńcy przybyłym Ofiarodawcom
11.00-16.00 Zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w budowie
17.00-18.00 Koncert przedpremierowy “Przymierze” z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej
20.00-21.00 Premiera utworu Przymierze z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej

11 Listopada 2016, piątek, Godzina: 9.00
Wilanów, Świątynia Opatrzności Bożej (mapa)

LG

LG

Postawiłem sobie za cel pokazanie pozytywnej strony Warszawy. Jestem aktywnym jej mieszkańcem w sferze artystycznej. Wszystkie posty, które wrzucam są subiektywne - to po prostu wydarzenia, na które chciałbym iść, oraz informacje które uważam za istotne. Jeśli masz jakieś pytania, to zachęcam do kontaktu.
LG

Latest posts by LG (see all)

Komentarze