Program Domu Kultury Kadr

Logo Dom Kultury KADR

7.09. (czwartek), godz. 19.00 – Warsaw Short Framing

wstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub telefonicznie

Najnowsze dokonania kina offowego z Kolumbii, Polski, Armenii i Austrii.

Karaibska Ropa Sp. z o.o., reż. David Alonso (Kolumbia), 18’
Niespodziewana wizyta dawnego przyjaciela budzi wspomnienia o czasach, kiedy razem wydobywali ropę. Nostalgiczna rozmowa szybko zmienia jednak swój nastrój…

Ostatni pociąg, reż. Weronika Tofilska (Polska), 14’
Antoni ma otyłą żonę, przygnębiającą pracę i głębokie poczucie niespełnienia. Jedyne pocieszenie daje wspomnienie pierwszej miłości sprzed lat…

Niedźwiedzia góra, reż. Vagenak Balayan (Armenia), 22’
Ostatnią wolą mieszkającej w małej ormiańskiej wsi Anush było spalenie jej zwłok na szczycie góry i rozsypanie prochów na wietrze. Jej mąż Ernest próbuje spełnić życzenie.

Pipeta, reż. R. Sankiewicz, W. Sankiewicz (Polska), 9’
Jedyny odcinek programu popularnonaukowego „Pipeta”, w którym prowadzący spróbuje rzucić nowe światło na zagadnienie końca losów ludzkiej cywilizacji

Nelly, reż. Chris Raiber (Austria), 17’
Przez zaśnieżoną drogę przebija się tajemniczy samochód. Za kierownicą siedzi 13-letnia Nelly, która chce wrócić do domu. Czy jej się to uda?

ŁĄCZNY CZAS TRWANIA: ok. 82’

Warsaw Short Framing
Offowe filmy z całego świata – oryginalne, wzruszające, zabawne, zaskakujące. Poza wielkimi wytwórniami filmowymi tworzy się filmy offowe z pasji, potrzeby poruszania tematów, które kino komercyjne pomija. Filmy, o których można rozmawiać godzinami. Maciej Misztal – dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego – wybiera dla Was te najciekawsze, zaprasza ich twórców i prowadzi gorące dyskusje z publicznością.

8.09. (piątek), godz. 19.00 – Justyna Jary i PompaDur

wstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub telefonicznie

Przedwojenne ballady, piosenki warszawskie i międzywojenne w aranżacji na kontrabas, akordeon i saksofon.

Justyna Jary (wokal, looper wokalowy)
pieśniarka, aktorka, instruktorka wokalna i teatralna

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo młodego wieku występowała już na prestiżowych scenach w Nowym Jorku, Moskwie, Warszawie, Berlinie i Krakowie. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. Znana także z popularnego programu muzycznego TV Polsat „Must Be The Music – Tylko Muzyka”.

PompaDur
Kolektyw artystyczny w składzie:
Robert Lipka (wokal, akordeon)
Michał Zuń (kontrabas)
Bartosz Smorągiewicz (saksofon)

W 2017 roku nakładem wydawnictwa Soliton ukazała się debiutancka płyta Justyny Jary i PompaDur „Krwawe Ballady”. Patronat nad płytą objęło PR Dwójka oraz Wprost.

09.09 (sobota), godz. 20.00 – Pablopavo i Ludziki

wstęp: 20 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr

Koncert laureata Paszportu „Polityki” z zespołem w ramach trasy promującej najnowszy album „Ladinola”.

Ludziki to:
Earl Jacob – głos, chórki, dziesiątka S.
Jakub Kinsner – perkusja, perkusjonalia, cymbałki
Emiliano Jones – gitara basowa, Korg MS20, instrumenty klawiszowe
Raffi Kazan – gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara klasyczna, guitalele
Pablopavo – głos, chórki, guitalele, gitara akustyczna, zimne to co wiesz
Radek Polakowski – akordeon, skrzypce, wiolonczela, altówka, cymbały huculskie, mbira
djZero – instrumenty klawiszowe, skrecze i różne dziwactwa
Barth Fader – live dubmaster

Pablopavo urodził się w marcu 1978 roku. Grał i śpiewał solowo oraz w zespołach: Saduba, Magara, Sedativa i Vavamuffin. Współtworzył również sound systemy: Zjednoczenie i Ba-lan. W 2009 roku na rynku pojawił się debiutancki krążek formacji Pablopavo i Ludziki zatytułowany “Telehon”. Płyta zebrała kilkanaście niezłych recenzji i, co ważniejsze, sporo słuchaczy. Uwieńczeniem wyjątkowo intensywnego twórczo roku 2014, było przyznanie Pablopavo Paszportu Polityki w kategorii “Muzyka Popularna”. Pablopavo pojawił się gościnnie na mniej więcej pięćdziesięciu krążkach innych wykonawców.
Ladinola to popowa płyta, godzina muzyki umiarkowanie młodzieżowej. Tytuł jest trochę zwodniczy, choć sporo piosenek nawiązuje do muzyki latynoskiej, ale takiej już oprowadzonej po Warszawie. Nieco się zmęczyła, a smog ją upudrował po naszemu.

10.09. (niedziela), godz. 11.00 – Wielka wyprawa Molly

wstęp: 5 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr

Familijny poranek filmowy.

Pierwszy pełnometrażowy film o przygodach rodziny państwa Potworów – Mamy, Taty, małej Molly i jej przyjaciela Edisona – bohaterów animowanego serialu o tym samym tytule. Molly już wkrótce przestanie być jedynaczką. Nie będzie jakąś tam starszą siostrą – będzie najlepszą starszą siostrą na świecie. Zrobiła już nawet dla brata czapkę, żeby było mu ciepło, gdy już się wykluje. Rodzice Molly, państwo Potworowie, wyruszają w podróż na odległą wyspę, na której przychodzą na świat wszyscy członkowie klanu potworów. Tata ma przed sobą jeszcze trochę wysiadywania. O nie! Zapomnieli o czapce! Molly i jej nakręcany zabawkowy przyjaciel, Edison, wyruszają na wielką wyprawę – przed nimi wiele wspaniałych przygód i ogromne wyzwania.

10.09. (niedziela), godz. 12.00-16.00 – Dzień otwarty

wstęp wolny

Widziałeś/łaś bogatą ofertę zajęć DK KADR i nie możesz się zdecydować? Zastanawiasz się, które warsztaty pozwolą Tobie lub Twojemu dziecku rozwinąć skrzydła? Szukasz niebanalnego sposobu na spędzenie wolnego czasu?
Twoje wątpliwości rozwiejemy podczas DNIA OTWARTEGO.
Chcemy Was powitać w naszej nowoczesnej siedzibie przy ul. Rzymowskiego 32 i pokazać nasze świetnie wyposażone pracownie. Damy Wam również możliwość rozmowy z instruktorami, wzięcia udziału w próbnych warsztatach, pokazach oraz zapisania się na zajęcia.
U nas każdy znajdzie coś dla siebie!
Bądźcie z nami w KADRZE!

10.09. (niedziela), godz. 12.00-18.00 – Do czego służy Dom Sąsiedzki?

wstęp wolny

W Domu Kultury KADR działać będzie Dom Sąsiedzki Akumulator, czyli przestrzeń, w której to okoliczni mieszkańcy decydują o wszystkim. Co będzie można tu robić? Jak wykorzystać to miejsce? Tego wszystkiego dowiecie się już 10 września podczas żywej wystawy przygotowanej przez gospodarzy, sąsiadów i wolontariuszy Akumulatora.
Przestrzeń domu sąsiedzkiego zostanie podzielona na strefy, w których będzie można dołączyć się do różnych aktywności oraz poznać ludzi, którzy zdecydowali się działać w tym miejscu.
W planach między innymi lemoniada i gry planszowe, zapraszamy!

10.09. (niedziela), godz. 18.00 – Potańcówka retro

wstęp wolny
Swingowa zabawa dla wszystkich organizowana przez Fundację ART_committed.
W przestrzeniach Kadru zabrzmią jazzowe i swingowe standardy! Potańcówkę poprowadzą warszawscy DJ-e: DJ Kozak i DJ Myszon. Oboje są miłośnikami Warszawy i działaczami kulturalnymi.
Zapraszamy młodych, starszych, mieszkańców Mokotowa, amatorów tańca w parach i wszystkich, którzy lubią klimaty retro!

 

13.09. (środa), godz. 20.00 – Piernikowski/Gołębiewski

wstęp wolny

Piernikowski i Gołębiewski grają muzykę agresywną i emocjonalną. Duet, którego niedawne koncerty okazały się mocnym performancem, jest świeżym projektem, który niebawem zaprezentuje swoje wydawnictwo.

Adam Gołębiewski – perkusista, improwizator, muzykolog. Porusza się głównie na gruncie muzyki swobodnie improwizowanej, eksperymentalnej i free jazzu. W swojej pracy koncentruje się na krańcowym rozszerzaniu możliwości zestawu perkusyjnego i instrumentów perkusyjnych w zakresie ich anatomii, brzmienia i ekspresji, czego rezultatem jest bezpośredni i dojmujący język dźwiękowy. Występował i nagrywał z czołowymi przedstawicielami muzyki improwizowanej, był zapraszany do współpracy przez takie ikony muzyki i sztuki eksperymentalnej jak Yoko Ono. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Robert Piernikowski – producent, wokalista, autor tekstów oraz kompozytor muzyki teatralnej. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Niegdyś członek grupy Napszykłat, obecnie działa solo oraz współtworzy projekt SYNY.

14.09. (czwartek), godz. 18.00 – Sąsiedzkie śpiewanie

wstęp wolny
Dom sąsiedzki Akumulator w Kadrze

Lubisz śpiewać? A może śpiewasz tylko pod prysznicem kiedy nikt nie słyszy? Kiedyś ludzie regularnie spotykali się aby wspólnie śpiewać, teraz ta tradycja powoli zanika, a szkoda, bo wspólne śpiewanie to prawdziwa przyjemność.

Przyjdź do Kadru i przekonaj się ile radości daje wspólne muzykowanie. Pod okiem fachowców, którzy nas poprowadzą będziemy śpiewać polskie piosenki rozrywkowe z różnych lat – każdy znajdzie coś dla siebie.

Spotkanie poprowadzi Ewa Czubińska z chóru Let the dow dow.

O Let the dow dow: Jeżeli wydawało Ci się, że chór to coś poważnego, wpadnij do nas na próbę! Jesteśmy grupą totalnie zwariowanych amatorów, którzy stwierdzili, że śpiewanie to super sprawa, a jeszcze fajniej jest, jak śpiewa się razem. Na próbach równie dużo pracujemy, co się śmiejemy. Repertuar, który wykonujemy, jest bardziej rozrywkowo-radosny niż poważny. Jeżeli lubisz śpiewać albo nigdy wcześniej nie próbowałeś/łaś, ale szukasz fajnego towarzystwa, spróbuj swoich sił z nami.

14.09. (czwartek), godz. 18.30 – Między Kadrami. Nowe Kino Polskie

wstęp: 5 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr
po pokazie spotkanie z twórcami

Królewicz Olch, reż. Kuba Czekaj (Polska 2016), 101′
Historia wybitnie utalentowanego 14-letniego chłopca, który rozpoczyna naukę fizyki na uniwersytecie. Ma niezwykły umysł i pokaleczoną duszę, której nie jest w stanie uleczyć matka autorytarnie kierująca jego życiem.

Planeta Ziemia, reż. Anna Morawiec (Polska 2016), 15′
Upał, kurz i brud. Jednak nawet w piekle zdarzają się cuda…

Między Kadrami. Nowe Kino Polskie
Cykl spotkań z autorskim, ambitnym kinem polskim zarówno uznanych reżyserów, jak i młodych debiutujących studentów szkół filmowych, którzy odnotowali pierwsze sukcesy.  Każde spotkanie to prezentacja dwóch filmów: krótkiego i długiego metrażu.
Spotkania przypominają charakterem formułę DKF-ów, po projekcji widzowie mogą wziąć udział w spotkaniu z twórcami.

15.09 (piątek), godz. 19.00 – Zdzisław Piernik & HATI

wstęp wolny
Próba otwarta wspólnego projektu wirtuoza tuby i duetu wykorzystującego instrumenty akustyczne, etniczne i z recyklingu.

HATI (Rafał Iwański i Rafał Kołacki) – duet bazujący na brzmieniu instrumentów akustycznych, etnicznych oraz obiektów z recyklingu. Członkowie HATI doświadczenie w muzyce improwizowanej i perkusyjnej wykształcili podczas setek koncertów i nagrań, realizowanych także z innymi muzykami, takimi jak m.in. Z’EV, Jerzy Mazzoll, PURE, Sławomir Ciesielski czy John Zorn. Od 2007 r. podstawowy skład HATI to Rafał Iwański (występujący solo jako X-Navi:Et oraz m.in. w grupach Kapital i Alameda 5) i Rafał Kołacki (m.in. T’ien Lai i Mammoth Ulthana). Obaj współtworzą kolektyw Innercity Ensemble, są też pomysłodawcami i kuratorami międzynarodowego festiwalu CoCArt Music Festival w CSW Znaki Czasu w Toruniu.

Zdzisław Piernik – tubista urodzony w 1937 r. w Toruniu. Odniósł wiele sukcesów na recitalach w kraju i za granicą, m.in. na festiwalach i kursach wakacyjnych w Bayreuth, Witten, Darmstat, Bourges, Sztokholmie, Los Angeles. Jako pierwszy w Polsce do swej gry na tubie wprowadził frullato, flażolety, glissanda, wielodźwięki i tzw. dźwięki czyszczące. Rozpoczął także eksperymenty sonorystyczne z instrumentem. Zdzisław Piernik jest interpretatorem muzyki współczesnej. Ściśle współpracował z wieloma kompozytorami, demonstrując im możliwości tuby naturalnej i preparowanej. Swoje dzieła dedykowali mu m.in. Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki czy Bogusław Schaeffer.

16.09. (sobota), godz. 11.00 – Rodzinny Dziedziniec Nadzwyczajności

wstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub telefonicznie
zapisy na poszczególne zajęcia w linkach poniżej

W ramach Rodzinnego Dziedzińca Nadzwyczajności odbędą się warsztaty plastyczne, rękodzielnicze i ruchowe dla dzieci w wieku 3–6 lat i ich rodziców. Z Julią Pańków będzie można stworzyć mozaiki-mandale ze skarbów jesieni. Daniel Chmielewski poprowadzi warsztat „Tekturowe miasto”. Z Natalią Krzemieńską zaś udamy się w taneczną podróż inspirowaną malarstwem.

Do wyboru są następujące warsztaty:
„Mozaiki-mandale ze skarbów jesieni”, Julia Pańków, 20 os., sala Szklana Pułapka (nr 216), II piętro
Zapisz się klikając link: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/2985

„Tekturowe miasto”, Daniel Chmielewski , 20 os., sala Akademia Pana Kleksa (nr 208), II piętro
Zapisz się klikając link: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/2986
„Obrazy w ruchu”, Natalia Krzemieńska, 30 os., sala Tańcząc w ciemnościach (307a/b), III piętro
Zapisz się klikając link: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/2987

16.09. (sobota), godz. 19.00 – Dobrze

wstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub telefonicznie
Grupa improwizacji teatralnej Dobrze o sobie mówi tak:

Gramy sceny improwizowane, starając się wyważyć proporcje między improwizacją „szybką” i „wolną”, między jakąś prawdą psychologiczną (albo raczej dążeniem do niej) a absurdem.

Występują:
Maciek Kaczyński
Ola Kania
Magda Klepczarek
Aga Królak
Herbert Makuch
Grzesiek Uzdański

17.09. (niedziela), godz. 11.00 – Familijny koncert Ani Brody

wstęp: 10 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr

Autorski występ specjalistki w dziedzinie muzyki dla dzieci, inspirowanej m.in. muzyką tradycyjną. Ania Broda od wielu lat śpiewa, gra na cymbałach, pianinie, lirze korbowej.
Tworzy autorskie piosenki, kołysanki i inne miniatury muzyczne. Muzyka dedykowana najmłodszym słuchaczom to dla niej nieustanne źródło inspiracji. Szuka w niej nastrojów, kolorów, tajemnic i nieprawdopodobnych historii, poruszających struny wyobraźni.

Elfy, czarodzieje, bestie, piosenki o mamie i tacie, o codziennej krzątaninie, zwyczajnym życiu w które możemy wprowadzić rytm i odrobinę magii, o tym, dlaczego kochamy kisiel i jak wygląda wiatr taki będzie ten koncert. Występ zachęci rodziców, dziadków i dzieci (te będą swój specjalny udział w wydarzeniu – same opowiedzą kilka muzycznych obrazków) do wspólnej zabawy i narracji.

18.09. (poniedziałek), godz. 19.00 – Absolutely Fabulous Dancers

wstęp: 10 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr

Aktorka, tancerz i choreografka przyglądają się swojej historii. Prezentacja organizatorów Centrum Sztuki Tańca: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

„Absolutely Fabulous Dancers” – Magdalena Przybysz / Agata Życzkowska / Wojciech Grudziński
Spektakl w ramach programu Centrum Sztuki Tańca dofinansowanego przez Urząd m.st. Warszawy
Koncepcja: Magdalena Przybysz z Kosmosu
Choreografia: Magdalena Przybysz z Kosmosu / Wojciech Princessa Grudziński
Reżyseria i dramaturgia: Agata Star Życzkowska
Koncepcja stylistyczna / reżyseria świateł / zdjęcia: Anna Świetlana Ciupryk
Występują: Agata Star Życzkowska, Magdalena Przybysz z Kosmosu, Wojciech Princessa Grudziński
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Partnerzy: Prom Kultury Saska Kępa / Teatr Baza / Fundacja Burdąg / Centrum w Ruchu
Patronat medialny: Kwartalnik TANIEC  / Teatr Dla Was / Mówią Na Mieście / SlowLife.pl / Warsawholic / Teraz Teatr
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Trailer: https://youtu.be/2gbJi6RU8XY
Aktorka, tancerz i choreografka wspólnie przyglądają się swoim korzeniom i historii, podejmują temat edukacji i tożsamości, zastanawiają się, co dodaje im skrzydeł, a co je podcina. A to wszystko w rytmach muzyki lat 80., krakowiaka i muzyki klasycznej. Może być bardziej absurdalnie? Chyba nie!

Trio Absolutely Fabulous Dancers odpowiedzi i inspiracji szuka w przeszłości, historii Polski, w  ruchu codziennym, pamięci ciała i narzędziach performatywnych. W ten sposób artyści z HOTELOKO movement makers budują swój niepowtarzalny, absurdalny styl taneczny, który burzy wszelkie stereotypy i oczekiwania dotyczące tego, jaki powinien być tancerz czy tancerka.

Po spektaklach “Absolutely Fabulous Dancers” i “Biały KWADRAT na czarnym tle” (godz. 20.00) zapraszamy na spotkanie artystów z widzami, które poprowadzi: Hanna Raszewska

18.09. (poniedziałek), godz. 20.00 – Biały KWADRAT na czarnym tle

wstęp: 10 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr

Spektakl Pauliny Święcańskiej – prezentacja organizatorów Centrum Sztuki Tańca.
Koncepcja i choreografia: Paulina Święcańska
Taniec: Aleksandra Osowicz, Paulina Święcańska, Paweł Konior
Muzyka na żywo: Jakub Dykiert
Reżyseria świateł: Roman Woźniak
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=CCSzZ-t02dY

Tytuł wieczoru nawiązuje do obrazu Kazimierza Malewicza, który został uznany za pierwsze dzieło nieprzedstawiające. „Pragnę zaprezentować coś bardzo prostego, czystego formalnie i opartego na pięknie ruchu ciał ludzkich” – mówi Paulina Święcańska.

Po spektaklach “Absolutely Fabulous Dancers” i “Biały KWADRAT na czarnym tle” (godz. 20.00) zapraszamy na spotkanie artystów z widzami, które poprowadzi: Hanna Raszewska
Więcej informacji: www.centrumsztukitanca.eu

23.09. (sobota), godz. 18.30 – NÓW Festiwal / dzień pierwszy

wstęp: 20 zł (za jeden dzień festiwalowy), zakup biletu online lub w DK Kadr

NÓW Festiwal będzie wydarzeniem nawiązującym  do 40-letniej historię sceny avant-folkowej w Polsce. Mamy nadzieję, że zapoczątkuje to szerszą refleksję nad tym aspektem kultury muzycznej Polski końca XX i pocz. XXI w. W opinii słuchaczy i krytyków zwłaszcza zachodniej Europy (o czym mało się u nas wie) jest to, obok polskiego jazzu i muzyki klasycznej, wartościowa część naszej muzyki współczesnej, wyrażająca w nowoczesny i oryginalny sposób “słowiańskiego ducha”.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja antologii płytowej “Źwierściadło”, zawierająca najciekawsze dokonania artystów avant-folkowych ostatnich kilku lat (wyd. In Crudo / Requiem Records).

18:30 Paweł ROMAŃCZUK / audio art – wernisaż
19:00 Robert JAWORSKI / lutnia, feat. Zuzanna Ciszewska – koncert
20:00 KSIĘŻYC feat. Paweł Romańczuk – koncert

Na Festiwalu NÓW będzie miała swoją premierę antologia avantfolkowa CD “Żwierściadło / Slavic Mirror”, wydana przez In Crudo/Requiem Records

Organizator: Fundacja “Za-kresy”
Współorganizator: Dom Kultury “KADR”
Wkrótce więcej szczegółów: bilety, zbiórka publiczna etc.
Festiwal realizowany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

24.09 (niedziela), godz. 11.00 – Bajki Singera

wstęp: 10 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr

Spektakl Teatru Polonistyki UW na podstawie „Opowiadań dla dzieci” Isaaca Bashevisa Singera.

Noblista Isaac Bashevisa Singera zapisał się na kartach historii zbiorem przypowieści, które zaliczyć można z czystym sercem do najpiękniejszych bajek, jakie kiedykolwiek napisano. “Opowiadania dla dzieci” to zbiór krótkich, przeplatających się, barwnych, pobudzających wyobraźnię historii, których przełożenie na deski teatru jest zarówno świetną zabawą, jak i ekscytującym wyzwaniem. Aktorzy Teatru Polonistyki UW próbują pokazać na scenie, że historie napisane autora “Sztukmistrza z Lublina” są uniwersalne i przeznaczone dla widza w każdym wieku.

25.09. (poniedziałek), godz. 18.00 – A Scores: Partytury

wstęp: 10 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr

Spektakl w ramach programu Centrum Sztuki Tańca dofinansowanego przez Urząd m.st. Warszawy

Pomysł, struktura i choreografia: Agnieszk Kryst
Współpraca: Katarzyna Sikora
Kreacja i wykonania: Agnieszka Kryst, Katarzyna Sikora
Dramaturgia: Mateusz Atman
Zdjęcie: Paweł Kuligowski / take516.com

Według izraelskiej teoretyczki współczesnej emocjonalności Evy Illouz współczesną kulturę i zawiązywane w niej relacje charakteryzuje intymny chłód (cold intimacies). Emocje traktowane są dziś jako słabość, element niekontrolowalny i wymykający się racjonalnym narzędziom poznania (zwłaszcza w kobiecym kontekście). Z kolei Arlie Hochschild w eseju „Love and Gold”, podkreśla, że empatia i zdolność kobiet do miłości stała się na rynku produktem w dystrybucji i traktowana jest jako odnawialne źródło energii.
Autorkę „A Scores: Partytury” interesuje emocjonalność jako potencjał twórczy oraz manifestacja wolności, jako proces (auto)reformowania poprzez minimalizowanie i maksymalizowanie, opanowywanie i uwalnianie pojedynczego gestu, myśli czy uczucia.
Praca „A Scores: Partytury”’ jest pogłębieniem praktyki ruchowej, w której emocje i ich fizyczność stają się świadomym narzędziem kompozycji.
Po spektaklu zapraszamy na spotkanie artystów z widzami

Więcej informacji: www.centrumsztukitanca.eu

25.09. (poniedziałek), godz. 19.30 – Europa. Śledztwo

wstęp: 10 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr

Spektakl w ramach programu Centrum Sztuki Tańca dofinansowanego przez Urząd m.st. Warszawy

Choreografia/ wykonanie: Magda Jędra, Weronika Pelczyńska, Iza Szostak
Dramaturgia: Agata Szczęśniak
Scenografia: Wojciech Pustoła
Reżyseria świateł: Karolina Gębska
Realizacja świateł: Michał Głaszczka
Produkcja: Komuna// Warszawa
Czas trwania: 45 min.
Trailer: https://youtu.be/jIUg2QqSuzI

Polska: 24 tysiące sklepów z ubraniami z drugiej ręki. Europa: 120 tysięcy firm odzieżowych ubrań. Świat: 4 miliony par rąk szyje ubrania w Bangladeszu. Trzy artystki zapraszają publiczność do gigantycznego europejskiego lumpeksu pełnego fantazji z drugiej ręki i zużytych marzeń o przyszłości. W kolażu improwizacji i sieci widocznych i niewidzialnych połączeń tancerki badają relacje między tym, co odległe, globalne i tym, co osobiste. Prowadzą performatywne śledztwo w sprawie przyszłości Europy. Ile kosztuje wspólne działanie? W jaki sposób partner stał się przeszkodą? Kiedy wartości zmieniły się w obsesje? To również spektakl o pracy artystów tańca – jej materialności i cenie. Artystki wzywają publiczność do tablicy, pytają o relację między tancerzem i widzem, działającym podmiotem i obserwatorem.
To spektakl o nieprzewidzianych konsekwencjach wspólnej pracy, kolektywnego działania, w którym to, co miało dawać poczucie bezpieczeństwa – okazuje się kolejną formą opresji, a to, co miało straszyć – śmieszy. W spektaklu wykorzystano dane z raportów organizacji Asia Monitor Resource Centre i War on Want.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd m.st. Warszawy, przy wsparciu Fundacji Burdąg, Centrum w Ruchu, Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawa.
Po spektaklu zapraszamy na spotkanie artystów z widzami

Więcej informacji: www.centrumsztukitanca.eu

 

26.09. (wtorek), godz. 19.00 – Bataille i świt nowych dni

wstęp: 10 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr

Spektakl w ramach programu Centrum Sztuki Tańca dofinansowanego przez Urząd m.st. Warszawy

Scenariusz i reżyseria: Sławek Krawczyński
Choreografia: Anna Godowska
Tancerze: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Natalia Dinges, Paweł Grala, Bartosz Ostrowski, Łukasz Przytarski, Zofia Tomczyk
Muzyka i realizacja dźwięku: Peter Łyczkowski
Produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
Koprodukcja: Fundacja Ciało/Umysł, 20. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, Centrum Kultury w Lublinie
Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Duet Krawczyński/Godowska od lat wypracowuje pogłębione metody uprawiania teatru i tańca w oparciu o psychologię analityczną Carla Gustava Junga i psychologię procesu Arnolda Mindella. W nowym projekcie reżyser i choreografka sięgają po dzieła Georges’a Bataille’a – kontestatora, prekursora postmodernizmu, twórcy „literatury transgresji”.
Sześcioro tancerzy, czerpiąc ze wskazań Bataille’a, śledzi drogę własnej socjalizacji. Aby dotrzeć do rejonów, w których język zawodzi, muszą pozwolić sobie działać bezcelowo i bezinteresownie. Muszą podążyć ku niemożliwemu, odnaleźć utraconą spontaniczność, wskrzesić w sobie potrzebę przekroczenia zasad.
Skupienie na doświadczeniu wewnętrznym pozwala balansować na granicy jawy i snu, oderwać się od rzeczywistości opartej na normie i racjonalności. Praca z podświadomością wypowiada posłuszeństwo rozumowi, poszukuje alternatywnych rozwiązań. W tym konflikcie aktorzy stopniowo budują swoje role. Zaczynają od towarzyskiej konwencji, aby wejść na drogę ekstazy.
Bataille tworzył wizje alternatywnych społecznych i egzystencjalnych światów posługując się słowem, ale zawsze twierdził, że prawdziwe życie znajduje się poza obrębem języka. Taniec wydaje się najlepszym medium do ucieleśnienia tych postulatów. Brzmi jak utopia? Wiele zależy od zawieszenia przekonania, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów i odnalezienia w ruchu początku wspólnego działania.

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie artystów z widzami

Więcej informacji: www.centrumsztukitanca.eu

27.09. (środa), godz. 18.00 – Towarzystwo Eksploracyjne

wstęp wolny

Spotkanie globtroterów inaugurujące pierwszy sezon w nowej siedzibie DK Kadr.

W połowie lat siedemdziesiątych jedenastu młodych ludzi, żądnych poznawania świata w sposób niekonwencjonalny, postanowiło założyć stowarzyszenie, umożliwiające im realizację swych planów i marzeń. Dziś każda z wypraw Eksploratorów jest starannie przygotowywana pod względem metodycznym, poprzez wszechstronne zbieranie informacji o tanich sposobach podróżowania i zamieszkania oraz o miejscach szczególnie wartych odwiedzenia. Inspiracją dla nowych adeptów trampingowego poznawania świata są cotygodniowe spotkania w Domu Kultury Kadr, podczas których  wytrawni globtroterzy przedstawiają relacje ze swych podróży, dzieląc się doświadczeniami w zakresie praktycznej organizacji wypraw.

28.09.(czwartek), godz. 19.00 – Warsaw Short Framing

wstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub telefonicznie

Najnowsze dokonania kina offowego z Francji, Kanady, Rosji, Niemiec i Polski.

Szara komórka, reż. Clémentine Isaac, Marie Le Coq (Francja), 12’
Victor budzi się w nieznanym pokoju. Szukając wokół wskazówek z przeszłości, próbuje odróżnić rzeczywistość od wspomnień.

Niebieskooka blondyneczka, reż. Pascal Plante (Kanada), 17’
Kanadyjska matka i jej 4-letnia córka wyruszają na Florydę, by wziąć udział w konkursie małych miss.

Niczym życie bez miłości, reż. Swetłana Samoszina (Rosja) 21’
Młoda aktorka próbuje przekonać zgorzkniałego reżysera, że we współczesnym świecie nadal jest miejsce na prawdziwą miłość.

Dawit, reż. David Jansen (Niemcy) 15’
Drzeworytowa animacja o synu alkoholika wychowanym przez wilki.

MC. Człowiek z winylu, reż. Bartosz Warwas (Polska) 20’
Prawie prawdziwa historia życia człowieka, bez którego nie byłoby niczego: ani upadku Muru Berlińskiego, ani zerwania Żelaznej Kurtyny, ani nawet opuszczenia spodni w kroku…

ŁĄCZNY CZAS TRWANIA: ok. 85’

Warsaw Short Framing
Offowe filmy z całego świata – oryginalne, wzruszające, zabawne, zaskakujące. Poza wielkimi wytwórniami filmowymi tworzy się filmy offowe z pasji, potrzeby poruszania tematów, które kino komercyjne pomija. Filmy, o których można rozmawiać godzinami. Maciej Misztal – dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego – wybiera dla Was te najciekawsze, zaprasza ich twórców i prowadzi gorące dyskusje z publicznością.

29.09. (piątek), godz. 18.00 – Kobiece wieczory: Wiem, czego chcę, i realizuję swoje potrzeby

wstęp wolny

Kiedy wiesz, czego chcesz i realizujesz własne potrzeby, osiągasz zdrowie psychiczne i fizyczne. Masz wysokie poczucie własnej wartości, adekwatną samoocenę, czujesz się wolna, szczęśliwa i spełniona. Sprawdzisz jakie są Twoje niezaspokojone potrzeby, które odsuwasz na później i dowiesz się jak je osiągnąć.

Warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet poprowadzi psycholog Elżbieta Dybińska.

29.09 (piątek), godz. 20.00 – Powidoki powstania warszawskiego

wstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub telefonicznie

Muzyczny projekt Ygora Przebindowskiego to muzyka do nienakręconego filmu o Powstaniu Warszawskim, kartki z kalendarza, które stały się inspiracją do napisania muzycznych tematów. Tytuły poszczególnych utworów to wybrane i opowiedziane na nowo tragiczne dni walczącej stolicy.

Patronat nad projektem objęło Muzeum Powstania Warszawskiego.
Igor “Ygor” Przebindowski – muzyk, kompozytor, producent. Absolwent AM Instytut Jazzu w Katowicach. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Na stałe współpracuje z reżyser Agnieszką Glińską i teatrami Studio i Dramatycznym w Warszawie.  Autor muzyki do filmów: “Obok”, “Dotknięcie”, “Interno”, “Chwila”, “Lunatycy”, “Zwykła historia”. Pracuje z takimi artystami jak Edyta Geppert, Halina Mlynkova, Kasia Klich, Martyna Jakubowicz, Reni Jusis, Michał Urbaniak, Ania Dąbrowska, Katarzyna Groniec czy Anita Lipnicka. Od 13 lat, wraz z DJ Adamusem, odpowiedzialny za oprawę muzyczną programu “Kuba Wojewódzki”.

 

30.09. (sobota), godz. 10.00-13.00 – Czym jest głos?” – warsztat Róży Cieślińskiej-Dziekiewicz o tym, jak mówimy i jak jesteśmy odbierani przez słuchaczy.

wstęp: 150 zł, zakup wejściówki online lub telefonicznie

Warsztat Róży Cieślińskiej-Dziekiewicz jest podróżą w głąb siebie i próbą odszukania swojego własnego brzmienia. Harmonia myśli i gotowość ciała na przyjęcie swojego prawdziwego głosu sprawia, że stajemy się wiarygodnymi dla słuchacza i pogodzonymi ze sobą ludźmi. Korzyści dla uczestnika tego warsztatu to: większa świadomość siebie, możliwość odszukania własnego naturalnego głosu, kształtowanie prawidłowej postawy i redukcja napięć ciała, opanowanie tremy, usprawnienie funkcjonowania aparatu głosowego i artykulacyjnego i uświadomienie sobie zalet poprawnej, starannej wymowy.
Uczestnicy będą pracować z: ciałem (relaksacja, automasaż, rozgrzewka), oddechem (pogłębianie oddechu, praca przepony, podparcie oddechowe) i głosem.

30.09 (sobota), godz. 15.00 – Polski avant-folk: tropy tradycji w awangardzie

wstęp wolny

Jakie zbiory znaczeń generują pojęcia tradycji i awangardy, szczególnie odnośnie muzyki?
W jakich momentach, dlaczego i po co stykają się?
W zachodnim świecie funkcjonuje termin avant-folk – jaka jest zasadność takiej kategorii?
W debacie eksperckiej towarzyszącej festiwalowi NÓW wezmą udział:
dr Weronika Grozdew-Kołacińska (muzykolog i śpiewaczka, prowadzenie),
Jacek Ostaszewski (muzyk, Osjan),
prof. Piotr Dahlig (muzykolog, UW),
dr Piotr Podlipniak (muzykolog, UAM),
Antoni Beksiak (muzykolog, muzyk, publicysta i kurator),
Jacek Hawryluk (dziennikarz i muzykolog, Polskie Radio)

NÓW Festiwal będzie wydarzeniem nawiązującym  do 40-letniej historię sceny avant-folkowej w Polsce. Mamy nadzieję, że zapoczątkuje to szerszą refleksję nad tym aspektem kultury muzycznej Polski końca XX i pocz. XXI w. W opinii słuchaczy i krytyków zwłaszcza zachodniej Europy (o czym mało się u nas wie) jest to, obok polskiego jazzu i muzyki klasycznej, wartościowa część naszej muzyki współczesnej, wyrażająca w nowoczesny i oryginalny sposób “słowiańskiego ducha”.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja antologii płytowej “Źwierściadło”, zawierająca najciekawsze dokonania artystów avant-folkowych ostatnich kilku lat (wyd. In Crudo / Requiem Records).

Na Festiwalu NÓW będzie miała swoją premierę antologia avantfolkowa CD “Żwierściadło / Slavic Mirror”, wydana przez In Crudo/Requiem Records

Organizator: Fundacja “Za-kresy”
Współorganizator: Dom Kultury “KADR”
Wkrótce więcej szczegółów: bilety, zbiórka publiczna etc.
Festiwal realizowany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

30.09 (sobota), godz. 19.00 – NÓW Festiwal / dzień drugi

wstęp: 20 zł (za jeden dzień festiwalowy), zakup biletu online lub w DK Kadr

NÓW Festiwal będzie wydarzeniem nawiązującym  do 40-letniej historię sceny avant-folkowej w Polsce. Mamy nadzieję, że zapoczątkuje to szerszą refleksję nad tym aspektem kultury muzycznej Polski końca XX i pocz. XXI w. W opinii słuchaczy i krytyków zwłaszcza zachodniej Europy (o czym mało się u nas wie) jest to, obok polskiego jazzu i muzyki klasycznej, wartościowa część naszej muzyki współczesnej, wyrażająca w nowoczesny i oryginalny sposób “słowiańskiego ducha”.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja antologii płytowej “Źwierściadło”, zawierająca najciekawsze dokonania artystów avant-folkowych ostatnich kilku lat (wyd. In Crudo / Requiem Records).

Na Festiwalu NÓW będzie miała swoją premierę antologia avantfolkowa CD “Żwierściadło / Slavic Mirror”, wydana przez In Crudo/Requiem Records

19:00 Raphael Rogiński / gitara – koncert
20:00 NTS (Nagrania Terenowe Snów) – koncert
21:30 Svitlana Nianio z zespołem – koncert

Organizator: Fundacja “Za-kresy”
Współorganizator: Dom Kultury “KADR”
Wkrótce więcej szczegółów: bilety, zbiórka publiczna etc.
Festiwal realizowany dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LG

LG

Postawiłem sobie za cel pokazanie pozytywnej strony Warszawy. Jestem aktywnym jej mieszkańcem w sferze artystycznej. Wszystkie posty, które wrzucam są subiektywne - to po prostu wydarzenia, na które chciałbym iść, oraz informacje które uważam za istotne. Jeśli masz jakieś pytania, to zachęcam do kontaktu.
LG

Latest posts by LG (see all)

Komentarze