Program Dorożkarni – Marzec 2017

Program Dorożkarni - Marzec 2017

OŚRODEK DZIAŁAŃ ARTYSTYCZNYCH DOROŻKARNIA

zaprasza w maju 2017

6 maja (sobota), godz. 10.00 – 12.30 – WARSZTATOWNIA RODZINNE WARSZTATY CERAMICZNE

cena: 25 zł/osoba

obowiązują zapisy

W wirze codziennych obowiązków i godzinach spędzanych w korkach czasem rodzicom trudno wygospodarować czas dla dzieci. Dlatego warto wybrać się w sobotę do DOROŻKARNI na rodzinne warsztaty ceramiczne. Tutaj w myśl  przysłowia – nie święci garnki lepią – gliniane dzieła tworzyć może każdy, od lat 1 do 101. Nawet ci, którzy myślą , że nie potrafią. Ideą zajęć jest stworzenie jednego,  rodzinnego dzieła – dzieci tworzą je ze swoim rodzicami lub na odwrót rodzice z dziećmi. Niewtajemniczonym w arkana sztuki ceramicznej prowadzący – Janusz Żabowski pokazuje techniki ręcznego modelowania najprostszych form, służy radą i pomaga przy drobnych niepowodzeniach. Nie narzuca jednak tematu pracy. Koncepcję trzeba wypracować – najlepiej metodą rodzinnej burzy mózgów. To wcale nie jest łatwe, bo bywa, że pomysłów jest tyle ilu członków liczy rodzina, a gliniane dzieło ma powstać jedno. I tu okazuje się, że dzieci też mają głos, czasem decydujący i świetne pomysły. Po wyborze tematu czas przystąpić do działania. Mając do dyspozycji najwyższej jakości materiały – różnego rodzaju gliny i szkliwa, zaczynamy tworzyć coś jedynego w swoim rodzaju. W sympatycznej atmosferze  czas mija niepostrzeżenie, a nasze paluszki wyczarowują  prześliczne kubki, filiżanki, koraliki, doniczki, broszki… I sami się sobie dziwimy, że to nasze dzieło, że potrafimy, że coś nam się w tym tygodniu udało i to z własnymi dziećmi. Poprawia nam się  samopoczucie,  a i dzieci są z nas dumne. Ale to dopiero połowa sukcesu, bo sztuka ceramiczna wymaga od nas niebywałej cierpliwości. Wykonane przedmioty muszą dobrze się wysuszyć i wstępnie wypalić (800°C). Dopiero na następnych zajęciach możemy poprawić ich urodę – barwiąc je kolorowymi szkliwami. I to nie koniec zabawy… teraz dzieło wędruje do pieca, gdzie w temperaturze 1050°C  jest ostatecznie wypalone. Gotowe prace można oczywiście zabrać do domu. Będą one jawnym dowodem naszego talentu i stać się mogą świetnym prezentem dla babci, cioci, siostry….

                              

7 maja (niedziela), godz. 15.00 – 19.00 – SIEKIERKOWSKA MAJÓWKA – familijna impreza plenerowa – podwórko DOROŻKARNI i boisko Szkoły Podstawowej nr 3, wstęp wolny.

PROGRAM:

15:00 – START!

16.00 – MECZ PIŁKARSKI: Reprezentacja Osiedla Siekierki contra Reprezentacja Osiedla Kamionek

– Gliniarnia – warsztaty ceramiczne

– Kwitnący maj – robimy kwiaty z kolorowej bibuły

– Formy i kształty – malowanie na sztalugach

– Klockologia – warsztaty architektoniczne

– Muzyczny Uniwersytet Zaangażowany – zabawa muzyką, rytmem, słowem i ciałem, czyli rodzinne tworzenie muzyki

– Literacka Kuchnia Polowa oraz Bunt Czytaczy – w Dwudniowej Kawiarence Sąsiedzkiej

– kulturalna wyprzedaż garażowa

– Tu mieszkam, tu spędzam wolny czas, moje ulubione miejsce – siekierkowska akcja badawcza

– Wszystko o Dorożkarni – stanowisko w pigułce

– Komunikujemy się – warsztaty z trenerem – dla dzieci i rodziców

– Tylko tańcz! – pokaz choreografii tańca nowoczesnego grup Musical i rodzinne warsztaty taneczne

– Wystawa Teleport Fotograficzny

– Strefa sportowa (boisko Szkoły Podstawowej)
17.30 – rozstrzygnięcie i nagrodzenie laureatów Konkursu Wiosna na Siekierkach

Projekt realizowany przez Dorożkarnię, Fundację BO WARTO i Szkołę Podstawową nr 3.

18.00 – potańcówka z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną

 

Projekt realizowany przez Dorożkarnię, Fundację BO WARTO i Szkołę Podstawową nr 3.

 

12 maja (piątek), godz. 18.00 – W ŚPIEWIE, W TAŃCU I W GLINIE projekt grup tanecznych, wokalnych i  pracowni ceramicznej, wstęp wolny!

To wspólny projekt według pomysłu Janusza Żabowskiego – instruktora ceramiki, oraz Izabelli Borkowskiej – choreografa i Dariusza Sikorskiego – reżysera.

Wspólnie z dziećmi i młodzieżą stworzą performance, jeden wspólny i niepowtarzalny, bo jednorazowy akt twórczy.  Będzie muzyka, światło, rzeźba, glina i taniec. Ten niezwykły wieczór otworzą wokaliści – podopieczni Łukasza Rynkowskiego.

 

13 maja (sobota), godz. 10.00 – 12.00 – RYSUJEMY! – warsztaty rysunku dla dzieci i młodzieży (od lat 11)

Celem warsztatów jest nie tylko nauka rysunku, ale także zabawa rysunkiem, poznawanie różnych technik rysunkowych oraz przede wszystkim wyrobienie w sobie gotowości do rysowania w każdej sytuacji życiowej.

Ćwiczenia rysunkowe na warsztatach odbywają się z użyciem odpowiednich materiałów i narzędzi rysunkowych: tusze, węgiel, ołówki, pędzle, stalówki, cienkopisy, flamastry, pisaki, ale także akwarele, pastele, kredki i patyki. Podczas warsztatów będzie można zapoznać się z tradycyjnymi technikami rysunkowymi, ale także z eksperymentem rysunkowym.

W tym sezonie warsztaty odbywają się  2 razy w miesiącu. Można uczestniczyć w pojedynczych zajęciach lub w całym cyklu.

Warsztaty prowadzi Katarzyna Krasowska – plastyk, pedagog.

Cena: 20 zł jednorazowo lub 35 zł miesięcznie lub 100 zł kwartalnie lub 150 zł semestralnie.     

 

13 maja (sobota), godz. 19.00 – RIO – premiera spektaklu włoskiej grupy teatralnej RIO, wstęp wolny     

Projekt Rio to spektakl teatralny oparty na dramacie RIO autorstwa Marka Kochana. Sztuka opowiada historię miłości między bohaterami, którzy boją się okazywać swoje prawdziwe uczucia. To miasto Rio połączy ich losy, sprawi, że odrzucą maski i nie będą bali się stanąć przed sobą nago ze swoimi emocjami. Miejsce akcji to bank-widmo. Scenariusz zmusza widza do głębszej refleksji na temat etycznej poprawności i moralności instytucji bankowych, co jest znamienite w dobie afery Ambergold i jej podobnych.

 

21 maja (niedziela), godz. 17.00 – RYSUJEMY! – wernisaż wystawy kończący cykl warsztatów, wstęp wolny.

Na wystawie zaprezentujemy prace powstałe na warsztatach RYSUJEMY! w tym sezonie artystycznym. Warsztaty miały przygotować uczestników do rysowania w każdej sytuacji, kiedy jest to im potrzebne w codziennym życiu. Dlatego ćwiczenia były pomyślane w ten sposób, żeby każdy poczuł, że rysować może i potrafi porozumiewać się rysunkiem jako formą komunikacji.

Na wystawie będzie można obejrzeć prace, a także przeczytać o ćwiczeniach.

Podczas wernisażu będzie też zabawa rysunkowa dla wszystkich.

                                                                                            

27 maja (sobota), godz. 11.00 – 13.00 – DZIEŃ SĄSIADA W WARSZTATOWNI – STOLARSKIE ABC – warsztaty rodzinne

Uczestnicy wykonają z drewna (desek, ramek, drabinek) obrazki  techniką String art. orazwieszaki na klucze lub biżuterię.

String art to technika wyplatania obrazków z kolorowej włóczki, muliny  na ramkach lub deskach. Kontury wyplatanych wzorów najpierw nanosi się rysując konkretny wzór, a następnie wbija się  w kontur gwoździe, które staną się stelażem dzieła.

Obowiązują zapisy. Koszt 15 zł/osoba.

Warsztaty realizowane w ramach DNIA SĄSIADA.                                                                                        

 

28 maja (niedziela), godz. 11.00 – 16.00 – WIDELCEM PO SZTUCE – Mokotowski Festiwal Edukacji Kulturalnej – impreza plenerowa, Skwer AK Granat

 

LG

LG

Postawiłem sobie za cel pokazanie Warszawy z tej pozytywnej strony. Jestem aktywnym jej mieszkańcem w sferze artystycznej. Jeśli masz jakieś pytania, to zachęcam do kontaktu.
LG

Latest posts by LG (see all)

Komentarze