Rafał Trzaskowski się wycofuje. Bonifikata znowu w wysokości 98 proc.

1. miejsce Warszawy w rankingu miast bezpiecznych i otwartych
fot. Miasto Stołeczne Warszawa

Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu, równo trzy tygodnie po zaprzysiężeniu Rafała Trzaskowskiego na prezydenta stolicy, przedstawił on uchwałę, która obniża bonifikatę z 98% do 60%. Głosami radnych Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej przegłosowano przepisy, po których wielu wyborców poczuło się oszukanych. Prezydent miasta bierze na siebie całą odpowiedzialnośc, tłumacząc że chodziło mu o sprawiedliwość i to dlatego nakłaniał radnych do obniżenia bonifikaty.

– Zwrócę się do przewodniczącej rady Warszawy o zwołanie jutro sesji. Będzie na niej punkt o powrocie do bonifikat 98 proc. Słucham głosu warszawiaków, potrafię wziąć odpowiedzialność na swoje barki – zakomunikował w Sejmie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Zwrócę się też do kolegów w Sejmie, by złożyli projekt ustawy zrównującej bonifikaty od przekształcenia użytkowania wieczystego we własność nieruchomości na gruntach komunalnych i na gruntach Skarbu Państwa – mówił prezydent Warszawy.

Przypomniał jednocześnie, że zniżka 98% powróci tylko na gruntach komunalnych w Warszawie, natomiast na gruntach Skarbu Państwa maksymalnie zyskać będzie można 60%.

– Zależało mi na równości i sprawiedliwości. Skoro radni tak bardzo bronią bonifikat 98%, to rozumiem, że poprą ustawę zrównującą bonifikaty – dodał Trzaskowski.

 

Jak ta zniżka wygląda w praktyce?

Załóżmy, ze przeciętny Kowalski rocznie płaci 500 zł za użytkowanie wieczyste, wtedy koszt przekształcenia działki we własność wynoszący równowartość 20 lat opłat wyniesie 10 tys. zł. Przy bonifikacie na poziomie 60% kwota pozostała do zapłaty jednorazowo z góry wyniosłaby 4000zł. Dzięki zniżce na poziomie 98% grunt stanie sie własnością Kowalskiego już za 200zł.

Oczywiście podaliśmy przykład ze średniej półki. W dzielnicach gdzie koszty związane z użytkowaniem wieczystym sa nawet kilkukrotnie wyższe taka róznica to nawet kilkanaście tysięcy złotych pozostałe w kieszeni Kowalskiego. Stąd ogromne niezadowolenie Warszawiaków po decyzji Urzędu Miasta, ale chyba nie ma co sie dziwić?

LG

LG

Postawiłem sobie za cel pokazanie pozytywnej strony Warszawy. Jestem aktywnym jej mieszkańcem w sferze artystycznej. Wszystkie posty, które wrzucam są subiektywne - to po prostu wydarzenia, na które chciałbym iść, oraz informacje które uważam za istotne. Jeśli masz jakieś pytania, to zachęcam do kontaktu.
LG

Komentarze